top of page

ABD'deki bilim liderleri, yapısal ırkçılıkla yüzleşmek zorundalar!

ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri'nin 14 Şubat 2023 tarihli raporuna göre, ABD bilim camiasındaki liderler, kuruluşlarında ırksal eşitsizliklere yol açan güç yapılarını ortadan kaldırmalı ve herkesin desteklendiğini hissettiği bir ortam yaratmalıdır. Rapor, liderlere değişimi teşvik etmek için 12 tavsiye sunuyor. Olin Mühendislik Fakültesi Başkanı ve raporu yazan komitenin eş başkanı Gilda Barabino, "Burada sihirli bir değnek ve tek bir yanıt yok. Çok sayıda yaklaşıma ihtiyacımız var ve bunları güçlü ve anlamlı bir şekilde yapmamız gerekiyor" diyerek belirtiyor.


Raporun oluşturulmasında yer almayan Maryland Üniversitesi College Park'ta profesör olan Stephen Thomas, gereken şeyin çok yönlü bir strateji olduğunu kabul ediyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen Ulusal Araştırma Rehberlik Ağı'nın lideri Thomas, geçmişteki çabaların genellikle artımlı değişiklikler içerdiğini söylüyor: “İşte burada bir çalışma var ve onu ölçeklendirip ölçekleyemeyeceğimize bir bakalım. Hepsini tek tek ölçeklendirebiliriz.” Buna karşılık, raporun birçok değişikliği aynı anda uygulamaya koyma çağrısının doğru yönde atılmış bir hareket olduğunu ve seçilmiş yetkililerin araştırmanın işaret ettiği çok nesnel kanıtları tam anlamıyla baltaladığını gördüğümüz bir zamanda çok cesurca olduğunu söylüyor.


STEMM Kuruluşlarında Irkçılık Karşıtlığı, Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılığın Geliştirilmesi: Genişleyen Katılımın Ötesinde başlıklı rapor, ırksal ve etnik gruplardan gelen insan sayısını artırmak için STEMM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve tıp) kurumlarını çağırıyor. Rapor ayrıca, kurumları aidiyet duygusunu besleyen politikalar ve kültürel uygulamalar benimsemeye teşvik ediyor. Raporun yazarı, California Üniversitesi'nde profesör olan Mica Estrada, “Sayılara ve insanlara her zaman çok önem verildi. Bunun bir sonraki aşamasına geçmeliyiz ve bu da insanların çalıştığı ve öğrendiği bağlamı değiştiriyor.” diyor.


Azınlıklara hizmet eden kurumlar, özellikle tarihsel olarak siyahi kolejler ve üniversiteleri, kabile kolejleri ve üniversiteleri değişim için model olabilir. Kurumların toplumun her üyesi için destekleyici, kapsayıcı bir ortam yaratmada başarılı oldukları belirtiliyor. Rapor, kurumları işe alma, terfi, mezun kabulleri ve ödüllerle ilgili verilerde önyargı kalıpları aramaya, farklı ırk ve etnik gruplar arasındaki ücret ve mesleki gelişim fırsatlarındaki boşlukları incelemeye ve çalışma koşullarını ve çevreyi değerlendirmek için düzenli kültür denetimleri yapmaya teşvik ediyor. Raporun komitenin eş başkanı olan ve Princeton Üniversitesi'nde profesör olan Susan Fiske, “Bunların somut, eyleme geçirilebilir öneriler olmasını gerçekten istiyorduk, ve bu gerçekleştirilebilir.” diyor.

Maryland Üniversitesi College Park'ta profesör olan Stephen Thomas, çok yönlü bir stratejinin gerektiğini kabul ediyor. Ulusal Araştırma Rehberlik Ağı'nın lideri Thomas, geçmişteki çabaların genellikle artımlı değişiklikler içerdiğini ve raporun birçok değişikliği aynı anda uygulamaya koyma çağrısının doğru yönde atılmış bir hareket olduğunu söylüyor.


Editör: Selin Yüzüncüoğlu Kaynak: Science.org


bottom of page