top of page

Amazon, Kindle Gazetelik Aracılığıyla Dergi ve Gazete Satışını Durduruyor

Geçen hafta yapılan bir duyuruya göre, Amazon artık Kindle Gazetelik aracılığıyla dergi ve gazete abonelikleri satmıyor ve mevcut Kindle Gazetelik aboneliklerini Eylül ayında durduracak. Kindle Gazetelik, insanların Kindle'a özgü yayın sürümlerini doğrudan cihazlarında okumasına izin vermektedir ve bu değişiklik, aboneliklerini bu şekilde almaya alışmış kişiler için muhtemelen bir hayal kırıklığı olacaktır.

Ancak Amazon, Kindle Gazete Bayisindeki abonelikleri durdurmakla kalmıyor, şirket ayrıca dergi ve gazete aboneliklerinin satışını da durduruyor. İşte işlerin nasıl aşamalı olarak son haline getirileceğine dair zaman çizelgesi:

  • 9 Mart'ta Amazon abonelik satışını durdurdu.

  • 5 Haziran'dan sonra, Amazon üzerinden dergi ve gazete aboneliklerinizi yönetemeyeceksiniz. Bunun yerine, sahip olabileceğiniz tüm abonelik yayıncılarıyla doğrudan çalışmanız gerekecektir.

  • Aylık Kindle Gazetelik abonelikleri 4 Eylül'e kadar teslim edilecektir. Yıllık abonelikler 4 Eylül'e kadar veya abonelik bu tarihten önce sona ererse o erken tarihe kadar teslim edilecektir.

  • 4 Eylül'den sonra Kindle Gazetelik aboneliğinizde kalan herhangi bir sorununuz varsa bununla orantılı bir şekilde geri ödeme alırsınız.

Amazon sözcüsü Julia Lee, Verge'ye yaptığı açıklamada, ‘Yıllık işletme planlaması inceleme sürecimizin bir parçası olarak, her zaman işlerimizin her birine ve neyi değiştirmemiz gerektiğine inandığımıza bakıyoruz. Dergi ve gazete aboneliklerimizin ve tek sayılık satışlarımızın değerlendirilmesinin ardından bu hizmetleri durdurma konusunda zor bir karar aldık. Bu kararları hafife almıyoruz ve bu teklifleri birkaç ay içinde aşamalı olarak sonlandırıyoruz. Bu süre zarfında müşterileri, satıcıları ve yayıncıları desteklemeye devam edeceğiz.’

Amazon, 9 Mart'ta yaptığı duyuruda, belirli dijital yayınların kendi Kindle Unlimited aboneliği aracılığıyla kullanılabileceğini belirtiyor.

Amazon'un bu değişiklikleri, yaklaşık 18.000 çalışanı etkileyen büyük çaplı işten çıkarmalarını da içeren şirketteki diğer maliyet düşürme önlemlerinin bir parçasıdır.


Kaynak: TheVerge

Editör: Hatice Zehra Şahin

bottom of page