top of page

Anadil müzik yeteneğini nasıl şekillendirir?

Küresel bir çalışma, dilin bilişi nasıl etkilediğine dair yeni bir bakış açısı sunuyor

Anadiliniz müzik yeteneğinizi değiştirebilir.

Araştırmacılar 26 Nisan'da Current Biology'de yayınlanan rapora göre, ton gerektiren bir anadil konuşmak melodi algısını artırıyor, ancak ritim pahasına. Bu devasa küresel çalışma, dil becerilerinin bilişin diğer alanlarına nasıl sızdığına dair ipuçları veriyor.

Tonal diller, aksi takdirde kulağa aynı gelebilecek kelimeleri ayırt etmek için perdeyi kullanır. Örneğin Mandarin'de mă at anlamına gelirken mā anne anlamına gelir. İspanyolca gibi tonal olmayan diller bazen, örneğin bir kelimenin anlamını değiştirmek için değil ama duyguyu belirtmek için perde değişiklikleri içerir.

Mandarin dilini konuşan ve flüt çalan Jingxuan Liu, dil ve müzik arasındaki geçişkenliği merak ediyordu. Liu, Duke Üniversitesi'nde psikoloji okurken 203 ülkeden yaklaşık yarım milyon kişinin müzik yeteneklerinin analiz edilmesine yardımcı oldu. Meslektaşları, katılımcıların farklı perdelerdeki eşleşen melodileri tanımlama ve şarkıların ritimlerine uyan ritim parçalarını bulma gibi çeşitli müzikal görevleri tamamladıkları çevrimiçi bir oyun başlattı.

Ortalama olarak, temsil edilen 19 tonal dili anadili olarak konuşanlar, 29 tonal olmayan dili konuşanlara kıyasla melodi görevinde daha iyiydi. Ve etki küçük değildi. Tonal bir ana dil, melodik algıyı müzik derslerinin yaptığının yaklaşık yarısı kadar artırdı, ki bu da araştırıldı. Ancak tonal dil konuşanlar ritim görevinde daha kötü olma eğilimindeydi.

İnsanlar neye dikkat ettikleri konusunda seçici olmalıdır. Tonal dillerde perde kalıpları hayati önem taşır, bu da müzikal değiş tokuşu açıklayabilir. Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nde bilişsel bilimci olan çalışma yazarlarından Courtney Hilton, "Sınırlı bir dikkat kaynağınız var ve bunu bir şekilde tahsis etmeniz gerekiyor" demektedir.

Dil ve müzik üzerine yapılan önceki araştırmalar genellikle sadece iki dili, genellikle de İngilizce ile Kantonca ya da Mandarin dilini karşılaştırmıştır. Ancak Doğu ve Batı müzik tarzları gibi diğer kültürel etkiler sonuçları etkileyebilirdi. Yeni çalışma, geniş bir yelpazedeki insanları inceleyerek, daha önce bu şekilde değerlendirilmemiş dilleri de dahil etti ve daha genelleştirilebilir sonuçlara ulaştı.


Hilton, "Burada elde ettiğimiz sonuç, kültürün önemli bir parçası olan kişinin konuştuğu dilin bilişi de şekillendirdiğini gösteriyor.”


Kaynak: ScienceNews

bottom of page