top of page

Deep Web ve Dark Web arasındaki fark nedir?

Deep web’i düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Yasa dışı bir aktivite mi? Kimlik avı ve dolandırıcılık mı? Yoksa Bitcoin mi?

Bunları düşünüyorsanız hem biraz haklı hem de biraz hatalısınız. Bunlar, gizli IP adreslerine sahip olan ve erişmek için belirli bir yazılım gerektirebilen web sitelerinin bir koleksiyonu olan deep web'de bulunan şeylerin örnekleridir. dark web, standart arama motorlarınız tarafından aranamayan İnternet içeriğini içeren deep web'in yalnızca küçük bir kısmıdır. Başka bir deyişle, sadece erişilmesi daha zor olan şeyler deep web'de olduğu için Google aradığınız şeyi bulamıyorsa, muhtemelen hala World Wide Web(www)'dedir.

Deep Web ve Dark Web kamusal söylemde birbirine karıştırılmaktadır. Çoğu insan, deep web'in parola korumalı e-posta hesabınız, Netflix gibi ücretli abonelik hizmetlerinin belirli bölümleri ve yalnızca çevrimiçi bir form aracılığıyla erişilebilen siteler gibi çoğunlukla iyi huylu siteleri içerdiğini bilmez. Örneğin, birinin sadece isminizi Google'da aratarak Gmail gelen kutunuza erişebildiğini hayal edin. Ayrıca, deep web çok büyüktür. 2001 yılında, surface web'den 400-550 kat daha büyük olduğu tahmin ediliyordu ve o zamandan beri katlanarak büyümektedir.


Buna kıyasla dark web oldukça küçüktür. Dark web sitelerinin sayısı yalnızca binlerle ifade edilmektedir. Dark web'deki web siteleri, kullanıcılarını ve konumlarını anonim hale getiren şifreleme yazılımı kullanmaları ile karakterize edilir. Yasa dışı faaliyetlerin dark web'de bu kadar yaygın olmasının nedeni budur. Kullanıcılar kimliklerini saklayabilir, yasa dışı web sitelerinin sahipleri konumlarını gizleyebilir ve veriler anonim olarak aktarılabilir. Bu da dark web'in yasadışı uyuşturucu ve ateşli silah işlemleri, pornografi ve kumarla dolu olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin, Silk Road adlı kötü şöhretli bir çevrimiçi karaborsa 2013 yılında FBI tarafından kapatıldı.

Ancak dark web tamamen karanlık değildir. Aynı zamanda sansürlenebilecek ya da hükümetleri tarafından keşfedildiklerinde siyasi misilleme riskiyle karşı karşıya kalabilecek siyasi muhbirler, aktivistler ve gazeteciler tarafından da kullanılmaktadır. En önemlisi, WikiLeaks web sitesinin dark web'de bir evi olmasıdır.


Kaynak: Britannica

Editör: Alperen Kılıç

bottom of page