top of page

Deprem felaketinden 100 saat sonra canlı olarak kurtarıldılar!

Adeta Mucize… Deprem felaketinden 100 saat sonra canlı olarak kurtarıldılar

Türkiye’nin güneyinde ve Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen deprem felaketinin dördüncü gününde canlı bir afetzedeye ulaşma ümidi oldukça azaldı. Bununla beraber iki ülkedeki arama kurtarma ekipleri felaketten canlı kurtulanları arama faaliyetlerini titizlikle sürdürüyor.


Türkiye’nin Hatay ilinde, ülkenin iki bölgesini vuran, Türkiye ve Suriye’de binlerce insanın ölümüne sebep olan korkunç depremden 100 saat sonra arama ve kurtarma ekipleri enkaz altındaki kişileri aramaya devam ediyor.


Arama ekipleri bina yığınlarının altında kalanları kurtarma çalışmalarında termal kameralar ve işitme cihazlarından faydalanıyor.
 

“Mucize” Kurtarma Operasyonu

Depremin yaşandığı 10 ilden üçü olan Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta hala enkazdan sağ kurtulanların olması kimileri tarafından mucize olarak görüldü.

Türk kurtarma ekipleri Hatay’da depremden 96 saat sonra küçük bir kız çocuğunu ve depremin 4. gününde bir genç kızı enkazdan kurtarmayı başardı. Kahramanmaraş’ta da bir genç depremden 99 saat sonra enkazdan kurtarıldı.

Yine ülkenin güneyinde meydana gelen depremde arama kurtarma ekipleri Türk bir genci depremin 96. saatinde Gaziantep’te yıkılmış bir binanın altından kurtarıp tedavi için hastaneye sevk etti.

Suriyeli Genç Bir Kız Kurtarıldı

Arama ve kurtarma ekipleri, Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem felaketinin ana üssü olan Kahramanmaraş’ta depremden 96 saat sonra 26 yaşında genç bir kızı enkazdan kurtardı.

Ekipler enkazın altındaki genç kızı bulmak için 14 saat boyunca arama çalışmalarını sürdürdüler. Enkazdan yaralı olarak kurtarılan genç kız tedavi için hastaneye sevk edildi.

“Mucize” olarak nitelendirilen kurtarma çalışmalarında, depremin meydana gelmesinden 96 saat sonra Kahramanmaraş’ta bir genç de enkaz altından canlı olarak kurtarıldı.

Türk gencin yıkılan binanın enkazından çıkarılması için yapılan çalışmalar cuma günü sabah erken saatlerde olumlu sonuç verdi. Genç, gerekli tedaviyi görmek üzere hastaneye kaldırıldı.

Geçtiğimiz pazartesi günü Türkiye’nin güneyinde meydana gelen depremin ardından arama kurtarma ekipleri, yıkılmış binaların enkazı altındaki kişileri kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Fiziksel ve psikolojik açıdan korkunç hasarlara sebep olan deprem pazartesi günü şafak vaktinde Türkiye’nin güneyi ve Suriye’nin kuzeyinde 7.7 büyüklüğünde bir sarsıntıyla meydana gelmişti. Onu, birkaç saat sonrasında meydana gelen 7.6 büyüklüğünde başka bir sarsıntı ve yüzlerce artçı sarsıntı takip etmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa olmak üzere depremden etkilenen 10 ilde 3 ay boyunca olağanüstü hâl ilan ettiklerini açıkladı.


Kaynak: Aljazeera

Editör: Bilge Dua Kösenbottom of page