top of page

Deprem ülkeyi kaydırarak 3 metre batıya taşıdı!

Jeologlara göre Türkiye'deki deprem ülkeyi kaydırarak 3 metre batıya taşıdı

Batı medyası; 6 Şubat Pazartesi günü Türkiye’de meydana gelen ölümcül depremlerin, Türkiye’yi hareket ettirerek 3 metre batıya kaydırdığını bildirdi.


İngiliz Daily Mail gazetesi 8 Şubat Çarşamba günü, geçtiğimiz pazartesi Türkiye'de gerçekleşen ölümcül depremlerin, ülkeyi yaklaşık 3 metre batıya doğru iterek Türkiye'nin üzerinde bulunduğu tektonik levhalarda büyük bir değişiklik meydana geldiğini bildirdi.


Batı gazetesi, bazı meteorologların Anadolu levhası ile Arap levhası arasında 225 km'lik bir yarık uzantısı olduğunu ve Türkiye’nin; Anadolu, Arap ve Avrasya levhalarını sınırlayan büyük fay hatları üzerinde yer aldığını ve bu fay hatlarının da sırayla kırılabileceğini belirtti.

Deprem Otoyol Hasarı

İtalyan deprem uzmanı Carlo Doglioni, ön verilere bağlı olarak bu yarığın arka planında Türkiye'nin kayarak 5-6 metreye kadar ilerleyebileceğini, önümüzdeki günlerde uydu verileri ile daha doğru bilgiler alınacağını açıkladı.


İngiltere'deki Durham Üniversitesi'nde jeoloji profesörü olan Bob Holdsworth, depremin şiddeti ve Türkiye'de yol açtığı hasar düşünüldüğünde depremin gücü ile meydana gelebilecek levhalar ile tektonik yer değiştirme miktarı arasında tahmin edilebilir ve geniş çapta belgelenmiş bir ilişki olduğunu ekleyerek bu levhaların hareket miktarının oldukça mantıklı olabileceğini söyledi.


6.5- 6.9 büyüklüğündeki bir depremin yaklaşık 1 metrelik yer değiştirmelerle ilişkili olduğu bilinmektedir. Ancak bilinen en büyük depremler 10-15 metrelik yer değiştirmelerle ilişkilendirilebilir. Bu yatay plaka yer değişimleri, su boruları, güç kabloları, gaz boru hatları ve tüneller dahil olmak üzere altyapı sistemlerini ve yer altını büyük ölçüde tahrip edebilir.


Çarşamba günü erken saatlerde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meydana gelen depremde ölü sayısının 9 bin 57'ye, yaralı sayısının ise 52 bin 979'a ulaştığını ve depremin 6.444 evi yıktığını söyledi.


Erdoğan, ülke dışından gönüllüler ve ekipler de dahil olmak üzere 60 bin personelin arama kurtarma operasyonlarına katıldığına dikkat çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda Hatay’da görevi başında jandarma ve polis dahil olmak üzere 21 bin 200 kişi var.” dedi.

Hatay'daki Üniversite Hastanesinin bu akşamdan itibaren yeniden hizmete başlayacağını da sözlerine ekledi.


Erdoğan, "Millet ve devletin dayanışmasıyla tüm enkazları kaldıracağız ve hiçbir vatandaşı yalnız bırakmayacağız. Zaman birlik olma zamanıdır. Siyasi çıkarlar uğruna provokasyonlar yürütenlere bu dönemde müsamaha gösteremiyorum” dedi.
Türkiye Cumhurbaşkanı, "Depremden etkilenen on şehirde Türkiye Konut İdaresi Toki'ye bağlı müteahhitlik şirketleri aracılığıyla enkazların kaldırılması için çalışmaların hızlandırılması ve konut inşaatlarının başlaması sözü verdi.

Pazartesi günü erken saatlerde, 7,7 büyüklüğünde Türkiye'nin güneyinde ve Kuzey Suriye'de meydana gelen depremin ardından saatler sonra meydana gelen 7,6 büyüklüğünde bir başka deprem ve yüzlerce artçı sarsıntı her iki ülkede de büyük can ve mal kayıplarına neden oldu.


Kaynak: Sputnik Arabic

Editör:
bottom of page