top of page

Dünyanın En Garip ve Sıradışı 10 Yeri

Gezegenimiz gerçeği kurgudan daha tuhaf gösteren garip yerlerle dolu ve bu yerlerin bazıları doğa harikası olsa da, çoğu insan yapımı. Ancak listedeki tüm yerler kelimenin tam anlamıyla olağanüstü!


Dünyanın dört bir yanından 10 garip ve sıradışı yer!Vanuatu - Güney Pasifik OkyanusuGüney Pasifik Okyanusu'ndaki bir ada ülkesi olan Vanuatu her yıl nüfusun üçte birinden fazlasını etkileyen doğal afetlerle dolu. 2015 yılında Birleşmiş Milletler Üniversitesi ülkeyi dünyada yaşamak için en tehlikeli yer olarak nitelendiren yıllık WorldRiskReport'u yayınladı. Vanuatu, dört kez dünyanın afete en yatkın ülkesi seçildi. Tahminlere göre, ülke nüfusunun üçte birinden fazlası her yıl çeşitli doğal afetlerden etkileniyor. Vanuatu vatandaşlarının yaklaşık %64'ü her yıl doğal tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Ada ülkesi de büyüklüğü nedeniyle tehlikede. Bir fırtına vurduğunda, başkent dahil tüm ülkeyi etkiliyor. 2020'de Tropical Cyclone Harold, saatte 155 mil’e ulaşan rüzgarlarla Vanuatu'yu etkiledi.


Coober Pedy (Yeraltı Şehri) - Güney AvustralyaCoober Pedy, Güney Avustralya'da "Dünyanın Opal Başkenti" olarak adlandırılan küçük bir maden kasabası.Ayrıca o kadar sıcak ki şehir nüfusunun yarısı yer altında yaşamak zorunda kalıyor. Yaz aylarında, altında duracak kadar büyük bir ağaç bulmanız koşuluyla sıcaklık gölgede 113 Fahrenheit dereceye yükselebilir. İlginç bir şekilde, kasaba halkı bu cehennem ortamından kaçmak yerine uyum sağlamanın bir yolunu bulmuş. Yüzey yaşanamayacak kadar ısındığında yamaçta delikler kazmak ve "sığınak" adı verilen yer altı konutları oluşturmak için madencilik araçlarını kullanıyorlar.

Bugün şehir nüfusunun neredeyse yarısı sıcaklığın yıl boyunca 75 Fahrenheit derecede sabit kaldığı yer altında yaşıyor. Kasaba halkı, kavurucu yaz sıcağından ve soğuk kış gecelerinden kaçmak için yeraltında inşaat yapmaya devam ederek gelişen bir yeraltı topluluğu oluşturmuş.

Coober Perry’de müzeler, kiliseler, su kaynakları ve oteller gibi kasabanın başlıca ilgi çekici yerlerinden bazıları yer altında bulunuyor. Misafirler yüzeyin hemen altındaki sakin ve egzotik hayatı deneyimleyebiliyorlar.


Plüton Kapısı - Denizli, Türkiye"Plüton Kapısı" olarak da bilinen Hierapolis'in Plutonion'u, zehirli gazlar yayan bir mağaranın üzerine inşa edilmiş dini bir alan.Eski Yunanlılar için yeraltı dünyasının hükümdarı olarak bilinen tanrı "Plüton" a adanmış dini bir yer olarak kabul edilir. 1965 yılında keşfedilen sitenin MÖ 190 yılında kurulduğuna inanılıyor. Bu alanın bir zamanlar ritüel hayvan kurbanlarını gerçekleştirmek için kullanıldığı, iplerle bağlanan hayvanlar mağaraya atıldıktan sonra çıkarıldığı biliniyor. Mağara, Yunanlılar tarafından uzun zamandır Cehennem Kapısı olarak biliniyor. Hayvanların mekana girer girmez neden öldükleri bilinmediği için Pluto tanrılarının onları beslemek için öldürdüğünü düşünüyorlar.


Maymun Adası - Güney CarolinaGüney Carolina'daki Morgan Adası tıbbi muayene için götürülen yaklaşık 4.000 maymuna ev sahipliği yapıyor."Maymun Adası" olarak da adlandırılan bu iyi korunan ada, sivillerin girişine kapalı ve sadece uzaktan görülebiliyor.İlginç bir şekilde, anakaradan uzaklığı nedeniyle tarihsel olarak ıssız olan adadaki başlıca hayvanlar maymunlardır. Peki maymunlar oraya nasıl geldi?

1979'da Porto Riko'daki Karayip Primat Araştırma Merkezi'ndeki maymunlar Herpes B virüsü dalgasından muzdaripken, birkaç yüz al yanaklı maymun Morgan Adası'na gönderildi. Yıllar geçtikçe maymunlar yeni evlerinde büyüdüler ve her yıl yaklaşık 750 yenidoğan ürettiler. Maymunlar, otuz yılı aşkın bir süredir federal olarak korunan adada yaşıyor. Bu adaya ayak basmasına izin verilenler yalnızca maymunları etiketleyen ve her yıl yaklaşık 500 maymunu tıbbi muayene için alan araştırmacılar.


Nahanni Ulusal Parkı Koruma Alanı - Kanada


"Kafasız Adamlar Vadisi" olarak da bilinen bu milli park gezegendeki efsaneler ve irfanla dolu diğer egzotik yerlerden biri! Yerel halk, bölgede yaşayan ve ovalardaki yerleşim yerlerine baskın düzenleyen Naha kabilesinin gizemli koşullarda ortadan kaybolduğunu söylüyor. Hatta bazıları buranın perili olduğunu da iddia ediyor..

Binlerce yıldan beri Yerel Dene halkı, parkı çevreleyen arazilerde bulunuyordu. Aslında bölgenin ilk insan yerleşimi 9.000 ila 10.000 yıl öncesine dayanıyor. Uzmanlar parkın çeşitli yerlerinde tarih öncesi insanlara ait kanıtlar buldular. Vadide aynı zamanda çok sayıda başı kesilmiş ceset bulunması çevresinde birçok efsanenin de örülmesine neden oldu.


Kristal Mağara – MeksikaMeksika'daki Kristaller Mağarası dev selenit kristalleriyle ünlü. Bu dev kristallerden bazıları Dünya'da bulunan en büyük örneklerden ve bu mağarayı başka bir dünyaya aitmiş gibi gösteriyorlar.Mağaranın içindeki oda, Dünya'da şimdiye kadar bulunan en büyük doğal kristallerden bazılarını içeriyor, bazıları 37 fitten yüksek ve 12 ton ağırlığında. Mağara 2000 yılında keşfedildi ancak içindeki zorlu koşullar nedeniyle hala nispeten keşfedilmemiş durumda. Mağarada hava aşırı derecede sıcak. Hava sıcaklığı 136 Fahrenheit dereceye kadar ulaşıyor ve nem seviyeleri yaklaşık %90 ile %99 arasında.


Houska Gotik İblis Avlama Kalesi - Çek CumhuriyetiKayda değer Gotik kalelerden söz etmişken Çek Cumhuriyeti'nde Prag'ın 29 mil kuzeyinde bulunan Houska Kalesi'nden bahsedilmeli. Gotik kilise, şövalyelerin misafir odası ve antik Gotik tablolarla dolu yeşil odasıyla ünlü olan ortaçağ kalesi dünyanın en iyi korunmuş Gotik kalelerinden biri. 13. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Houska Kalesi tuhaftır çünkü herhangi bir su kaynağına yakın değil, stratejik bir öneme sahip değil ve içinde yaşayan kimse yok gibi görünür. Peki neden bu rastgele kale inşa edildi? Kaleyi inşa etmenin asıl amacı iblisleri avlamaktı. İddiaya göre o bölgede cehenneme bir kapı açılmış ve bu kapının çevresine yeraltı dünyasına bir kale inşa edilmişt. Efsaneye göre kilise iblislerin ve kötü canavarların dünyanın geri kalanına ulaşmasını önlemek için çukurun hemen üzerine inşa edilmiş. Cehennemin kapısının dibini göremeyecek kadar derin olduğu ve karanlık derinliklere girmeye çalışan herkesin şeytani insan-hayvan melezleriyle karşılaştığı da söylenir.


Darien Gap – KolombiyaKolombiya ve Panama sınırında yer alan Darién Gap vahşi ve kanunsuz bir yer olarak tanımlanabilir.Bu bölge dünyanın en tehlikeli ormanlarından biri olarak kabul ediliyor ve ölümcül yılanlardan hükümet karşıtı çetelere kadar çeşitli tehlikeler önlerine çıkan her şeyi öldürebilir.

Maliyetinin yüksekliği ve yaratacağı çevresel etki nedeniyle burada yol bulunmuyor. Öyle ki Darien Gap'in hastalıkların ve ilaçların Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Amerika'ya serbestçe akmasını engelleyen doğal bir engel olduğunu söyleniyor.

Her türlü tehlikeyle dolu olduğu için Darien Gap ziyaret için ilk tercihlerden olmayabilir.. Zira tehditler son derece zehirli çukur yılanlarından, Brezilyalı gezgin örümceklerden, kara akreplerden, keneler ve sineklerden Soğuk Savaş bombalarına, chunga palmiyelerine, kirli suya, orman sıcağına, FARC gerillalarına ve uyuşturucu kaçakçılarına kadar uzanıyor.


Güneşi görmeyen Rjukan kasabası - NorveçNorveç'in tarihi sanayi şehri Rjukan, başkent Oslo'dan sadece iki buçuk saat uzaklıkta yer alıyor. Tarımsal yenilikleri ile tanınan şehrin dikkate değer birkaç özelliği var. Ancak belki de en ilginç özelliği kasaba halkının yılın yarısını karanlıkta geçirmesi! Bunun nedeni şehrin doğudan batıya uzanan bir vadide yer alması. Kasabanın komşu dağları da oldukça yüksek. Ayrıca kışın güneş daha alçak bir konuma sahip olması nedeniyle nedeniyle şehir, kış boyunca dağın gölgesinde kalıyor.


Dünyanın En Sessiz Yeri Ridge A - AnktarktikaAntarktika Platosu'nda 13.300 fit yükseklikte bulunan Ridge A "Dünyadaki En Sessiz Yer" olarak adlandırılıyor.Bu uçsuz bucaksız buz platosundaki atmosfer o kadar sakindir ki, ışıklarını bozacak herhangi bir engel olmadığı için yıldızlar bile titremez. Bölgenin havası da birkaç bulutun dışında neredeyse hiç rüzgar ve kar olmamasıyla sakin. Platodaki hava Sahra'dan 100 kat daha kuru ve kışın sıcaklık -70 santigrat dereceye düşüyor. Bu da Ridge A’yı dünyanın en soğuk ve en kuru yeri yapıyor.


Kaynak: Abunafaw

Editör: Selin Yüzüncüoğlubottom of page