top of page

Elon Musk Twitter Çalışanlarına Hisse Verecek

Elon Musk, hafta sonu ani bir şekilde birçok çalışanını işten çıkardı. Pazartesi sabahı ise Twitter’daki geride kalan çalışanlarına, 24 Mart’ta performansa dayalı Twitter hissesi vereceğini söylediği bir mail gönderdi.


Musk, geçtiğimiz hafta, tüm şirketten toplayabileceğimiz kadar geri bildirim kullanarak gelecekteki yürütmeyi iyileştirmeye odaklanan zorlu bir organizasyonel revizyonu tamamladığımızı, kalanlarınsa etraflarındakiler tarafından büyük saygı gördüğünü yazdı.


"Performans Ödülleri" başlıklı kısa not, Musk'ın hafta sonu uyarı vermeden birkaç üst düzey sadık ve neredeyse tüm ürün ekibi de dahil olmak üzere yüzlerce kişiyi daha işten çıkardığından beri Twitter çalışanlarıyla ilk iletişimiydi.

Birkaç tur kesintiden ve çalışanların “son derece sert” olmalarını talep ettikten sonra Musk, Twitter'ı satın aldığında ortadan kaybolan hisse senedi ödüllerini nasıl telafi edeceğine dair ayrıntıları henüz paylaşmadı. Önceki dahili yorumlarında, çalışanların şirketin hisselerini düzenli olarak ilgilenen yatırımcılara satmalarına izin vermek için SpaceX'te kurduğu sisteme işaret etti. Twitter'ın SpaceX ile ilgili sıkıntılı mali durumu göz önüne alındığında, hisse senedine olan isteğin kısa vadede ne olacağı henüz belli değil.


Bu arada Musk, Twitter'da çalışanların, kesintilerinin kapsamlı olarak bilmesini zorlaştırdı. Şirketin iç dizini, devraldığından beri kapalıydı. Geçen hafta Musk, çalışanların şirketin iletişim uygulaması olan Slack’i kullanma yeteneğini de kapattı. Slack'i kapattıktan sonra, çalışanların işten çıkarmalar sırasındaki iç iletişimi engellemeyi amaçlayarak iş e-postaları için olan Google Chat kısmını da açıklama yapmadan kapattı.


Elon Musk’tan önce Twitter‘da 7 bin 500’den fazla çalışan yer alıyordu ancak sosyal medya platformunu devraldıktan sonra düşen gelirleri telafi etmek amacıyla işten çıkarma yoluna gitti. Sosyal medya platformu bünyesinde şu anda 2 binden daha az kişinin çalıştığı düşünülüyor.


Kaynak: The Verge

Editör: Bilge Dua KÖSEN

bottom of page