top of page

Fas'ın Mavi Şehri ile Tanışın: Şafşavan

Güncelleme tarihi: 26 Haz

Şafşavan, Fas'ın en mavi şehri olarak bilinir. Bu mavi renge bürünmesinin sebebi, Yahudilerin 15. yüzyılda İspanya'dan göç etmeye başlamasıyla başlayan eski bir gelenektir. O dönemde Yahudilere yönelik etnik temizlik ve gayri Hristiyanlara karşı dini temizlik gerçekleştirilmiş ve bu süreçte Şafşavan'a yerleşen Yahudiler evlerini mavi renkle boyamaya başlamıştır. Zamanla tüm mülklerini bu renge dönüştürmüşlerdir. Bu renge, gökyüzüne en yakın renk olarak baktıkları için Tanrı'yı hatırlattığına inanmışlardır.Şafşavan fotoğraf


Bu tarihten itibaren şehir adım adım mavi bir şehre dönüşmüştür. Şafşavan'ın yerlileri, bu geleneği sürdürerek Şafşavan'ı dünyanın en mavi şehri haline getirmiştir. Bu geleneğin öncüleri olan Yahudiler, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Şafşavan'dan göç etseler de şehir kendi özgün rengini korumuştur. Dönem dönem yerel yönetim, evlerin rengini tazelemek için çalışmalara başlamış ve bu da hükümet tarafından desteklenmiştir.

Evlerden sokaklara, yollardan camilere ve hatta hükümet binalarına kadar neredeyse her köşesi bu özel rengiyle kaplı olan Şafşavan, Fas'ın en önemli turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Bunun yanı sıra, eski semtte yer alan askeri kale gibi birçok turistik mekân da bulunmaktadır. Bu askeri kale, 15. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahiptir ve Şafşavan'ı Portekiz işgaline karşı savunmak amacıyla inşa edilmiştir.

bottom of page