top of page

G7 Zirvesi öncesi müzikal prova

G7 Hiroşima Zirvesi öncesi katılacak ülkelerle ilgili şarkıların yer aldığı konser


Japonya, bu yıl mayısta düzenlenecek olan G7 Hiroşima Zirvesi öncesi hoş bir karşılama yapmak amacıyla, Hiroşima şehrinde zirveye katılacak ülkelerle ilgili bir konser düzenlendi.

G7 Hiroşima Zirvesi 19-21 Mayıs tarihleri boyunca, üç gün sürecek.

Konser, 21 Mart’ta Hiroşima şehrinde, Naka Ward bölgesinde bulunan bir yeraltı alışveriş merkezindeki plaza’da düzenlendi.

Müzik fakültesi öğrencileri, lise öğrencileri ve koro üyelerinden oluşan dört grup konserde yer alıp zirveye katılan ülkelerle ilgili şarkılarıyla sahne aldılar.

Aralarında bulunan müzik fakültesi öğrencileri İngilizce dini şarkıları, Fransızca opera şarkıları, İtalyan filmleri şarkıları vb. şarkıları söyleyip, elektronik klavyelerle bu şarkıları çaldılar.

Konser’de atom bombasının düştüğü merkezin yakınında bulunup yangından kurtarılmış olan ‘’Atom Bombası Piyanosu’’ da gözler önündeydi.

Ziyaretçiler güzel müzikleri dinleyip büyük bir alkış tufanı başlattılar.

Bölge sakini 76 yaşındaki bir adam, ‘’ İnanılmaz bir performanstı. İki ay içinde deniz aşırı ülkelerden gelecek insanların atom bombasının sebep olduğu yıkımı bizzat görmelerini ve şehrin ne kadar toparlanabildiğini bilmelerini istiyorum.’’ dedi.

Konseri düzenleyen, Barış ve Gençlik Katılımı Teşvik Bölümü Başkanı ve Hiroşima Zirvesi İl Konferansı Sekreteri Yosuke Morioka, ‘’Bu etkinliğin Hiroşima’nın cazibesi ve barışı hakkında yeniden düşünebilmemiz için bir fırsat olmasını ve zirvenin momentumunu da artırmasını umuyoruz.” dedi.


Kaynak: NHK

Editör: Hatice Zehra Şahin


bottom of page