top of page

Google, Samsung Kullanıcılarını Uyardı

Samsung, modemlerini düzeltene kadar bilgisayar korsanları rahatlıkla telefonlarınızı ele geçirebilir.

Google’ın güvenlik araştırmaları yapan ekibi Project Zero, Pixel 6, Pixel 7 gibi cihazlara ve Galaxy S22 ve A53’ün bazı modellerine güç sağlayan Samsung modemlerde son derece önemli sorunlar buldu. Ekibin yayınladığı blog gönderisine göre, çeşitli Exynos modemler, kullanıcının telefon numarası dışında herhangi bir şeye ihtiyaç duyulmadan telefonu uzaktan ele geçirilmesine neden oluyor ve sinir bozucu bir şekilde Samsung bunu düzeltmek için uğraşmıyor gibi gözüküyor.

Ekip, ayrıca deneyimli bilgisayar korsanlarının sorunu ‘yalnızca sınırlı ek araştırma ve geliştirme ile’ kullanabileceği konusunda uyarıyor. Google, Pixels için Mart güvenlik güncellemesinin sorunu düzeltmesi gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar, aşağıdaki cihazların risk altında olabileceğine inanıyor:

  • Galaxy S22, M33, M13, M12, A 71, A53, A33, A21, A13, A12 ve A04 serilerindekiler de dahil olmak üzere Samsung'un mobil cihazları

  • Vivo'nun S16, S15, S6, X70, X60 ve X30 serisi dahil mobil cihazları

  • Exynos W920 yonga setini kullanan giyilebilir cihazlar

  • Exynos Auto T5123 yonga setini kullanan tüm araçlar


Cihazların savunmasız kalması için etkilenen Samsung modemlerinden birinin kullanılması gerektiğini belirtmekte fayda var. Birçok S22 sahibi için bu haber rahatlatıcı olabilir çünkü Avrupa dışında ve bazı Afrika ülkelerinde satılan telefonlarda Qualcomm işlemci ve ayrıca Qualcomm modem kullanılmaktadır ve bu nedenle belirli sorunlara karşı güvenli olmalıdır. Ancak popüler orta sınıf A53 ve Avrupa S22 gibi Exynos işlemcili telefonlar saldırıya karşı savunmasız olabilir.

Teorik olarak, S21 ve S23 güvenlidir çünkü Samsung'un dünya çapında Qualcomm kullanan en yeni amiral gemilerini içerirler ve Exynos yongaları olan eskileri, Samsung'un etkilenen yongalar listesinde görünmeyen bir modemi kullanmaktadır.

Project Zero, telefonunuzun savunmasız modemlerden birini kullandığını biliyorsanız veya kullanılmasından endişe ediyorsanız, WI-FI ile aramayı ve LTE üzerinden seslendirmeyi kapatmanızı tavsiye etmektedir.


Kaynak: TheVerge

Editör: Hatice Zehra Şahin


bottom of page