top of page

Japon öğrencilerden Türkiye ve Suriye'ye destek!

6 Şubat’ta Türkiye’nin güneyi ve Suriye sınırında meydana gelen depremde, iki ülkede toplam 43 bin kişi hayatını kaybetti.


Shiga Eyaletine bağlı Moriyama şehri 2020’de düzenlenmesi planlanıp 2021’de düzenlenen 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’ye ev sahipliği yapmıştı. Şehirde bulunan tüm ilk ve ortaokullar deprem sebebiyle bağış kampanyası başlatmış, 18 Şubat’ta ise Moriyama’da bulunan Minami Ortaokulu öğrenci konseyinin dört öğrencisi JR(demiryolu şirketi) Moriyama tren istasyonunun önünde halkı bağış toplamaya davet etti.


 

NHK

 

Yolcular, öğrencilerin ‘’Türkiye’deki deprem felaketi için finansal yardımda bulunun lütfen’’ şeklindeki yardım çağrısını cesaretlendirip bağışta bulundular.


Bağış toplamaya katılan bir öğrenci, ‘’Bizim de yapabileceğimiz bir şeyler yok mu dedik ve harekete geçtik. Depremin meydana geldiği bölgede havanın soğuk olduğunu duyduk ve battaniye bağışlamanızı ya da sıcak yemek gibi ihtiyaçlar konusunda yardım etmenizi istiyoruz.’’ açıklamalarında bulundu.


Bir başka öğrenci ise ‘’Benle aynı yaşlardaki çocukların hayatını kaybetmesine çok üzüldüm. Yapılan bağışların insanlara yardım edebilmesini umuyorum.’’ açıklamalarında bulundu.


Bağışlar artık Nagoya şehrinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğuna götürülüp, depremden etkilenen insanlara ulaştırılacak ve depremin sebep olduğu hasarlı bölgenin yeniden inşasında kullanılacak.


Kaynak: NHK

Editör: Ahmet Doğuş Piyadeci

bottom of page