top of page

🇯🇵 | Japon Kredi Kooperatiflerinden Yaşlılara Deneysel Kulaklık

Güncelleme tarihi: 3 Mar

Kulağı ağır işiten yaşlıların bankalardaki gibi gişe pencerelerinin bulunduğu kuruluşlarda iletişim kurarken kulaklarına destek amaçlı kulak kıkırdağının kullanılarak sesleri algılayan bir kulaklık, Tokyo’daki kredi kooperatifleri tarafından deneysel olarak tanıtıldı.


Bugün 27 Şubat tarihi itibariyle, Nara Medikal Üniversitesi “kıkırdak aktarımı’’ denilen bir duyma mekanizması keşfetti, ülke çapında 36 kredi kooperatiflerinin oluşturduğu organizasyon, deneysel tanıtıma ilişkin bir ortaklık anlaşmasına imza attı.


“Kıkırdak aktarımı’’, kulağın giriş kısmına yakın bir noktada bulunan kıkırdağa titreşim vererek, kulağın içinde bir ses kaynağı oluşturularak orada hava dalgaları aracılığıyla kulak zarı titreşir ve seslerin duyulduğu bir yapı meydana getirilir.


Bu mekanizmayı çalıştıran kulaklıklar, düşük ses sızıntısı sayesinde çevrenizdekilerin kişisel bilgilerinize kulak misafiri olması endişesi asgari düzeye indirilir. Anlaşmaya göre ürün, bu yıl nisan ayından itibaren deneme olarak Tokyo’daki kredi kooperatiflerinin tezgahlarında tanıtıma sunulacak.


Deneme ürünü tanıtımı, tanıtımın yapıldığı kooperatife göre yapılacak Korono virüsü salgını sebebiyle çalışanlar maske takıyor olacak ve pencereler duvar bölmelerle ayrıldığından dolayı, yaşlılarla iletişim kurmanın zor olacağı durumlar artacak ve o andan itibaren kulaklığın etkinliğini ve kullanım kolaylığını da görmüş olacağız.


“Kıkırdak aktarımı’’ mekanizmasını bulan Nara Medikal Üniversitesi önde geleni Yuji Hosoi, “Ürünü pek çok insanın kullanımına sunup işe yarıyor mu yaramıyor mu diye görmek istiyor ve kulağı ağır işiten yaşlıların gönül rahatlığıyla gişe pencerelerine gidebileceği bir toplumu hedefliyoruz’’ açıklamalarında bulundu.


Editör: Hatice Zehra Şahin

Kaynak: NHK

bottom of page