top of page

JK Rowling (Joanne Kathleen ) Kimdir?

JK Rowling, en iyi bilinen yedi kitaplık Harry Potter çocuk kitabı serisiyle tanınan bir İngiliz yazar ve senaristtir. Seri 500 milyondan fazla kopya sattı ve gişe rekorları kıran bir film serisine uyarlandı.


Erken Dönem


Rowling, 31 Temmuz 1965'te İngiltere, Yate'de Joanne Rowling'de doğdu. İkinci baş harf için büyükannesinin adı Kathleen'i içeren JK takma adını benimsedi (Rowling'in göbek adı yoktur).

Exeter Üniversitesi mezunu olan Rowling, İngilizce öğretmek için 1990 yılında Portekiz'e taşındı. Orada Portekizli gazeteci Jorge Arantes ile tanıştı ve evlendi. Çiftin kızı Jessica, 1993 yılında doğdu. Evliliği boşanmayla sona erdikten sonra Rowling, küçük kız kardeşi Di'nin yanında yaşamak için kızıyla birlikte Edinburgh'a taşındı.

Kızı Jessica'ya ve kendisine daha iyi bir yaşam sunmak için mücadele ederken, Rowling Harry Potter serisindeki ilk kitabı üzerinde çalıştı. Kitap fikrinin, 1990 yılında Manchester'dan Londra'ya giden bir trende seyahat ederken aklına geldiği bildirildi.


Kitaplar


"Harry Potter ve Felsefe Taşı"


Birkaç retten sonra, Rowling nihayet ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı'nı yaklaşık 4.000 $'a sattı; Haziran 1997'de raflara çıktı. Kitabın orijinal başlığındaki "Filozof" kelimesi, Amerika'da yayımlanmak üzere "Büyücü" olarak değiştirildi. Kitap, genç büyücü Harry Potter ve onun Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki rengarenk çetesinin hayatını anlatan yedi kitaplık bir serinin başlangıcıydı.


"Harry Potter ve Sırlar Odası"


Harry Potter serisinin ikinci kitabı olan Harry Potter ve Sırlar Odası , Temmuz 1998'de çıktı.


"Harry Potter ve Azkaban Tutsağı"


Rowling'in serisinin üçüncü kitabı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Temmuz 1999'da raflarda yerini aldı. Sonraki yaz, ilk üç Harry Potter kitabı üç yılda yaklaşık 480 milyon dolar kazanmıştı ve 35 dilde 35 milyondan fazla kopyası basılmıştı.


"Harry Potter ve Ateş Kadehi"

Rowling'in kitaplarına verilen olağanüstü tepki, Temmuz 2000'de serinin dördüncü cildi Harry Potter ve Ateş Kadehi'nin 24 saat içinde en hızlı satan kitap haline gelmesiyle sonuçlandı. Kitap 5,3 milyon kopyalık ilk baskı ve 1,8 milyondan fazla ön sipariş aldı.


"Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı"


Ertelenen bir çıkış tarihinden sonra, beşinci bölüm olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı , Haziran 2003'te kitapçılarda yerini aldı.


"Harry Potter ve Melez Prens"

Temmuz 2005'te yayınlanan altıncı bölüm, Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk 24 saat içinde 6,9 ​​milyon kopya sattı. Harry Potter ve Melez Prens, yayıncılık tarihinin en büyük açılışıydı

'Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'

Temmuz 2007'de piyasaya sürülmesinden önce, Harry Potter serisinin yedinci ve son bölümü olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları , Barnes & Noble ve Borders kitapçılarında ve Amazon.com'da şimdiye kadar ön sipariş edilen en büyük kitaptı. Rowling, bu olasılığı tamamen göz ardı etmemiş olsa da, dizide daha fazla kitap yazmayı düşünmüyor.


"Ozan Beedle'ın Masalları"


Harry Potter kitap serisinde adı geçen beş masaldan oluşan bu koleksiyon , Ozan Beedle'nin Masalları 4 Aralık 2008'de Edinburgh'daki İskoçya Ulusal Kütüphanesi'nde 200 okul çocuğunun katıldığı bir çay partisinde yayınlandı .

Rowling, kitabın tüm telif ücretlerini , Doğu Avrupa'da kurumsallaşmış çocukları desteklemek için kurucu ortağı olduğu bir hayır kurumu olan Children's High Level Group'a (adı Lumos olarak değiştirildi) bağışladı.


"Boş Koltuk"


Rowling'in yetişkinlere yönelik ilk kitabı Boş Koltuk, Eylül 2012'de yayınlandı. Küçük ingiliz kasabası Pagford'daki yerel seçimlerle ilgili kara bir komedi olan roman, karışık eleştiriler aldı.

The New York Times'daki bir kitap eleştirisi romanı "hayal kırıklığı yaratan" ve "sıkıcı" olarak nitelendirdi. Ancak The Telegraph'ta yapılan bir inceleme , kitaba beş yıldızdan üçünü verdi ve "Jane Austen, [Rowling]'in Barry'nin Pagford çevresinde bir virüs gibi yayılan ölüm haberini gösterme biçimine hayran kalacaktı."


"Guguk Kuşu", "İpekböceği", "Kötülük Kariyeri" ve "Ölümcül Beyaz"


Nisan 2013'te Rowling, Robert Galbraith takma adıyla yayınladığı bir romanla yeni bir tür olan polisiye kurguya adım attı. Guguk Kuşu'nun yayınlanmasını takip eden ilk birkaç ayda roman makul satışlar yaptı ve olumlu eleştiriler aldı. Eserin satışları, yazarının kimliğinin keşfedildiği Temmuz ayında birden yükseldi.

Bloomberg News'e göre Rowling, "Bu sırrı biraz daha uzun süre saklamayı ummuştum, çünkü Robert Galbraith olmak çok özgürleştirici bir deneyim oldu. Aldatmaca veya beklenti olmadan yayınlamak harikaydı ve farklı bir ad altında geri bildirim almak saf bir zevkti."

Rowling, Robert Galbraith takma adıyla üç kitap daha yayınladı: Haziran 2014'te ipekböceği ve Ekim 2015'te Kötülük Kariyeri, ardından Eylül 2018'de de Ölümcül Beyaz yayınlandı.


"Güzel bir Hayat" (Rowling'in Harvard mezuniyet konuşması)


Nisan 2015'te Rowling'in 2008 Harvard mezuniyet konuşması , Güzel bir hayat: Başarısızlığın Yararları ve Hayal Gücünün Önemi adıyla kitap biçiminde yayınlandı .

Kişisel gelişim rehberi, başarısızlığı nasıl kucaklayacağınız ve başarılı olmak için hayal gücünüzü nasıl kullanacağınız konusunda kişisel anekdotlar ve tavsiyeler sunar. Kitaptan elde edilen gelir, Rowling'in kar amacı gütmeyen çocuk organizasyonu Lumos'a fayda sağlıyor.

"Harry Potter: Bir Sihir Tarihi"


Rowling, 2017'de web sitesinde, ilk romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın yayınlanmasının 20. yıl dönümünü kutlayan British Library'de bir sergi için iki yeni kitap yayınlayacağını duyurdu .

Kitaplar, Harry Potter: Bir Sihir Tarihi (yetişkin versiyonu olarak tanımlanır) ve Harry Potter: Sihir Tarihinde Bir Yolculuk (çocuk dostu versiyon), 20 Ekim'de yayınlandı el yazmaları, orijinal çizimler ve Harry Potter karakterlerinin ve sihrinin keşfedilmesini içeriyor.

Mayıs 2019'da Rowling'in dört Harry Potter hikayesi daha yayınlayacağı bildirildi. Ancak yazar, web sitesindeki kafa karışıklığını gidererek , "bir lokmalık e-okumaların" yeni materyal içermediğini açıkladı. E-kitaplar, Natalie Dormer tarafından anlatılan Sihir Tarihine eşlik eden bir sesli kitaptan uyarlandı.


"Harry Potter" Filmleri


Rowling'in ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın film versiyonu Kasım 2001'de gösterime girdi , Chris Columbus tarafından yönetildi. Daniel Radcliffe , Emma Watson ve Rupert Grint başrollerini paylaştı .

ABD'deki açılış haftasonunda, film 8.200 ekranda gösterime girdi ve önceki gişe rekorunu kırarak tahmini 93,5 milyon dolar kazandı (önceki rekor sahibi 1999'daki Kayıp Dünya: Jurassic Park'tan 20 milyon dolar daha fazla ) 2001 yılının en çok gelir elde eden filmi olarak yılı kapattı

Serinin ikinci ve üçüncü filmleri - Columbus tarafından yönetilen Harry Potter ve Sırlar Odası (2002) ve Alfonso Cuarón tarafından yönetilen Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004) - her biri benzer rekor kıran gişe başarısını elde etti. Mike Newell'in yönettiği Harry Potter ve Ateş Kadehi , 2005 yılında vizyona girdi.


David Yates'in yönettiği beşinci film Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 2007'de gösterime girdi. Filmin senaryosu ilk dört filmin senaristi Steve Kloves'un yerine geçen senarist Michael Goldenberg'e aitti.


Yates'in yönettiği altıncı bölüm Harry Potter ve Melez Prens'in film versiyonu Temmuz 2009'da gösterime girdi Serinin yedinci kitabının son filmi iki bölüm halinde yayınlandı: Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölümü 1 (2010) ve Bölüm 2 (2011), her ikisi de Yates tarafından yönetildi .


Fantastik Canavarlar Film Serisi


2013'te Rowling, Warner Bros ile yeni bir film serisi duyurdu. Entertainment Weekly'ye göre Rowling, 2001 Hogwarts ders kitabı Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunurlar'a dayanan filmlerin "dünya çapındaki cadı ve büyücüler topluluğundan" alınacağını açıkladı. 17 yıl boyunca çok mutluydum" ama "'Harry Potter' serisinin ne öncesini ne de devamını anlatıyor, sadece büyücülük dünyasının bir uzantısı şeklindedir."


Senaryosunu Rowling'in yazdığı ilk senaryodan alan ve Eddie Redmayne'in oynadığı Fantastik Canavarlar Nelerdir , Nerede Bulunurlar Kasım 2016'da gösterime girdi. Rowling'in beyaz perdeye ulaşan önceki eserlerinin izinden giden Fantastik Canavarlar , büyücülük tasvirleri ile dünya çapında 800 milyon dolardan fazla gelir elde etti.


Filmin devamı, Johnny Depp'in oyuncu kadrosuna dahil edilmesi kararı için planlanan Kasım 2018'den önce tartışmalara yol açtı. Etkili Hollywood aktörlerinin ve yöneticilerinin geçmişteki kararsızlıklar nedeniyle ateş altında kaldığı bir dönemde hayranlar, Depp'in Amber Heard'dan boşanmasına katkıda bulunan aile içi şiddet iddialarından rahatsız oldular.


Ancak 2017'nin sonlarında hem Rowling hem de Warner Bros., Depp'i destekleyen açıklamalar yaptı. "Film yapımcıları ve ben yalnızca orijinal oyuncu kadromuza sadık kalmaktan memnun değiliz, aynı zamanda Johnny'nin filmlerde önemli bir karakteri oynamasından da gerçekten mutluyuz" dedi.


İnternet sitesi


2014'te Rowling, Pottermore web sitesinde yetişkin Harry Potter ve Hogwarts okul buluşması hakkında bir kısa hikaye yayınladı Site açıldığından beri, Harry Potter ile ilgili her şey hakkında daha fazla hikaye ve bilgi ekledi.


"Harry Potter ve Lanetli Çocuk" Oyunu


Haziran 2016'da, Jack Thorne tarafından yazılan ve Thorne, Rowling ve yönetmen John Tiffany'nin orijinal bir fikrine dayanan iki bölümlük bir oyun olan Harry Potter ve Lanetli Çocuk , Londra sahnesinde gişe rekorları kıran bir seyirci kitlesi ile girişi yaptı.

Başlangıçta Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nın serinin son kitabı olacağını belirtmiş olsa da , oyunda yetişkin bir Harry Potter yer alıyor ve resmi olarak serinin sekizinci bölümü olarak lanse edildi.

Oyunun oyuncu kadrosu orijinal filmlerden farklıdır. Sonraki ay, önceki kitaplarında olduğu gibi, hayranlar, Jack Thorne'un Harry Potter ve Lanetli Çocuk senaryosunun gece yarısı yayınlanmasının ardından kitapçılarda sıraya girdi.


Kaynak: Biography

Editör: Alperen Kılıç

bottom of page