top of page

Keops Piramidi’nin yeni bir sırrı gün yüzüne çıkartıldı!

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı’nın perşembe günü yaptığı açıklamada, Fransız HIP Enstitüsü ile birlikte yürütülen uluslararası bir bilimsel araştırma projesi olan “Piramitleri Tarama (Scan Pyramids)” sayesinde Büyük Piramit’in içinde bulunan gizli bir koridoru keşfettiklerini duyurdu.

Mısır hükümetinin 3 Mart Perşembe günü yaptığı açıklamada, bilim adamları Keops Piramidi olarak da bilinen Büyük Piramit’in içinde dokuz metre uzunluğunda gizli bir koridorun keşfedildiğini bildirdi.

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, koridorun dokuz metre uzunluğunda ve iki metreden daha geniş olduğu öğrenildi.

Gize Platosu’nda bulunan Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Ahmed İsa’nın gazetecilere verdiği demeçte, üçgen koridorun, firavun Khufu’nun Büyük Piramidi’nin kuzey yüzünde keşfedildiğini söyledi.

Bu keşif, Fransız, Alman, Kanadalı ve Japon üniversiteleri ile bir grup Mısırlı uzman arasındaki iş birliğiyle, piramitlerin içini inceleyen uluslararası bir bilimsel araştırma projesi olan Piramitleri Tarama (Scan Pyramids) aracılığıyla yapıldı.

 


 

Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan ayakta kalan tek yapı

2015’in sonlarından bu yana proje, olası boş alanları veya bilinmeyen iç yapıları keşfetmek ve hala gizemini koruyan inşaat yöntemleri hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için müdahale gerektirmeden anıtları görmeyi mümkün kılan son teknoloji ürünleri kullanarak piramidin alt tarafını inceliyor.

Projeyi denetleyen bilim komitesine başkanlık eden yüksek profilli Mısırlı arkeolog Zahi Hawass perşembe günü sahadaki gazetecilere, koridorun bir şeyi koruma ihtimali olduğunu ve firavun Khufu’nun gerçek mezarının bulunduğu odayı koruduğunu düşündüğünü söyledi.

Keops Piramidi, Kahire’nin eteklerinde, hâlâ ayakta duran son Antik Dünyanın Yedi Harikası ve Gize’deki üç piramidin en büyüğüdür.

4500 yıl öncesine dayanan 139 metre yüksekliğindeki ve 230 m genişliğindeki Büyük Keops Piramidi, Gize Platosu’nda, Kefren ve Mikerinos piramitleri ve Büyük Sfenks’in yanında yer almaktadır.

2017 yılında, Piramitleri Tarama (Scan Pyramids) projesinden bilim adamları, bu piramidin kalbinde bir uçak büyüklüğünde geniş bir boşluğun varlığını ortaya çıkardı.Kaynak: France24

Editör: Bilge Dua KÖSENbottom of page