top of page

Yapay zeka destekli LabGym, hayvan davranışlarının analizini kolaylaştırıyor!

Michigan Üniversitesi'nde bir ekip, hayvan davranışlarının daha verimli bir şekilde analiz edilmesine yardımcı olacak olan LabGym adlı yazılım aracını geliştirdi. LabGym, yapay zeka kullanarak çeşitli hayvan modellerinde tanımlanmış davranışları belirlemeyi, sınıflandırmayı ve saymayı kolaylaştırıyor.

Hayvan davranışlarını ölçmek, belirli bir ilacın bir organizmayı etkileyebileceği yolları anlamaktan beyindeki devrelerin belirli bir davranışı üretmek için nasıl iletişim kurduğunu haritalamaya kadar hayat bilimleri araştırmalarında önemli bir rol oynar. Ancak, davranışların otomatik olarak ölçülmesi araştırmacılar için zaman alıcı ve öznel bir süreçtir. Mevcut yazılım programları hayvan davranışlarını otomatik olarak ölçebilir, ancak sınıflandırmaya dayalı oldukları için davranışların analizini kısıtlarlar.

Michigan Üniversitesi'nden Bing Ye ve Yujia Hu liderliğindeki bir ekip, insan biliş sürecini taklit eden ve kodlama konusunda uzman olmayan araştırmacılar için kullanıcı dostu olan yeni bir program geliştirdi. LabGym, araştırmacıların, analiz etmek istedikleri davranış örneklerini girdikleri ve yazılıma neyi sayması gerektiğini öğrettikleri bir programdır. Program daha sonra derin öğrenme algoritmaları kullanarak davranışı tanıma ve ölçme yeteneğini geliştirir.

LabGym, videoların yanı sıra "kalıp görüntüsü" adı verilen bir çeşit önceden tanımlanmış davranış kullanarak daha esnek bir bilişi uygular. Bu, programın güvenilirliğini artırırken zaman serisi verilerini içeren videoların analiz edilmesini de kolaylaştırır.

Michigan Üniversitesi'nde sinirbilimci ve baş yazar Yujia Hu, "Hayvan davranışları, beyindeki işlevin bir yansımasıdır. Bu nedenle, hayvan davranışını analiz etmek, beyin hastalıklarını anlamamıza yardımcı olabilir.

LabGym, araştırmacıların daha hızlı, daha doğru ve daha az öznel bir şekilde hayvan davranışlarını analiz etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, programın açık kaynaklı olması, araştırmacıların programı istedikleri gibi değiştirme ve özelleştirme imkanı sunar. Bu da farklı araştırmaların ihtiyaçlarına uygun olarak programın özelleştirilmesini ve geliştirilmesini mümkün kılar.

LabGym, hayat bilimleri araştırmacılarına hayvan davranışlarını daha objektif, doğru ve verimli bir şekilde analiz etme fırsatı sunarak, araştırmalarda önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, programın insanlar ve yapay zeka arasındaki işbirliğinin bir örneği olması, veri toplama ve analizinde daha etkili ve öznel olmayan bir yaklaşım sunar. Bu nedenle, LabGym gibi yazılımlar, hayat bilimleri araştırmaları için daha iyi bir geleceğin kapısını aralamaktadır.


Kaynak:

Editör:

bottom of page