top of page

Prematüre bebekler tekrarlanan ağrıya alışamıyor!

UCL (University College London) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, erken doğan bebekler, zamanında doğan bebeklerin, çocukların ve yetişkinlerin aksine tekrarlanan ağrılara alışamıyor. Yeni yayınlanan “Current Biology” makalesinde araştırmacılar, bebeklerin insanların ağrıya karşı hafifletici mekanizmalarını henüz geliştiremediklerini, bu nedenle bebeklerin ilk birkaç haftasındaki tıbbi işlemlerin gelişimlerini etkileyebileceğini belirtiyor.

UCL Nörobilim, Fizyoloji ve Farmakoloji uzmanı ve makalenin baş yazarı Dr. Lorenzo Fabrizi, “Her şeye alışma şeklimiz, davranışsal ve beyin esnekliğinin en basit örneği olarak görülebilir. Ağrı alışkanlığı önemlidir çünkü kaçınılmaz olan veya yaşamı tehdit etmeyen ağrıya aşırı tepki vermeyerek fiziksel, duygusal ve bilişsel kaynakları korumamızı sağlar.” dedi.

Araştırmacılar, prematüre bebeklerin tam zamanında doğan bebeklerin doğumdan itibaren sahip olduğu ağrıya alışma yeteneğine henüz tam olarak erişemediğini gösteriyor. Çalışma, UCLH'de 20 bebek üzerinde yapıldı. Test edilen bebeklerin yarısı 35 haftadan daha az sürede doğan prematüre bebeklerden oluşurken, diğer yarısı tam zamanında doğan 7 bebekten veya prematüre olup zamanında test edilen 3 bebekten oluşuyordu. Araştırmacılar, bebeklerin tepkilerini ölçmek için her bir bebek için 2 kez ağrılı bir topuk mızrağı (kan testi) uyguladı. EEG elektrotları, EKG ve yüz ifadeleri, bebeklerin bacağını geri çekerken reflekslerinin kaydedilmesi gibi yöntemler kullanılarak, bebeklerin beyin aktivitesi, kalp atışları ve tepkileri incelendi. Prematüre bebeklerin, zamanında doğan bebeklerin aksine, her iki topuk mızrağına da aynı derecede güçlü tepki verdiği ortaya çıktı.

Bu araştırma, prematüre bebeklerin ağrıya karşı daha duyarlı olabileceğini ve bu nedenle tıbbi işlemler sırasında daha fazla acı çekebileceklerini gösteriyor. Bu sonuçlar, ilerleyen süreçte prematüre bebeklerin daha az ağrı hissetmelerini sağlamak için daha iyi yöntemler geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor. Bunun için öncelikle prematüre bebeklerin ağrı algısını daha iyi anlaşılması için yeni ölçüm yöntemlerinin geliştirilmesi sürecin anlaşılması için önemlidir. Ağrıların daha iyi bir şekilde anlaşılması ile birlikte tıbbi işlemler sırasında ağrıyı azaltmak için farklı yöntemler uygulanabilir duruma gelecektir. Bu farklı yöntemlerden bazıları; ağrı kesici ilaçların kullanımı, bebeğin rahat pozisyonda tutulması, bebeğin cilt yüzeyine anestezi kremi uygulanması ve müzik gibi dış uyaranların kullanımıdır. Bununla birlikte, ağrı kesici ilaçların prematüre bebeklerde kullanımı konusunda bazı endişeler bulunmaktadır. Bazı çalışmalar, ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımının prematüre bebeklerin beyin gelişimini olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, ağrıyı azaltmak için alternatif yöntemlerin de kullanılması önerilmektedir.

Sonuç olarak, prematüre bebeklerin ağrıya karşı daha duyarlı olduğunu bilmek, tıbbi işlemler sırasında onların acısını azaltmak için daha iyi yöntemler geliştirmek için bir fırsat sunmaktadır. Bu yöntemler, bebeğin rahatlığına, ağrı kesicilerin yan etkilerine ve bebeğin uzun vadeli sağlık sonuçlarına dikkat edilerek seçilmelidir.


Kaynak: ScienceDaily

Editör: Mehmet Çağıran

bottom of page