top of page

🇬🇧 | Rusya ve Ukrayna savaşında son durum ne?

Güncelleme tarihi: 3 Mar

Ukraynalı komutan, Wagner’in Bakhmut için ‘en eğitimli’ birimlerini savaşa yönelttiğini ifade etti.


Ukrayna kara kuvvetleri komutanı, Rus paralı asker grubu Wagner’in ‘en eğitimli’ hücum birliklerini savaşa dahil etmesiyle, savaş durumunda olan Bakhmut şehrindeki durumun ‘oldukça hassas’ olduğunu bildirdi.


Ukrayna askeri medya merkezinden gelen bir Telegram gönderisine göre, Albay General Oleksandr Syrskyi “Doğu şehri için verilen mücadelede verilen önemli kayıpların yanı sıra; düşman, ordularımızın savunmasını kırmak ve şehri kuşatma çabasıyla Wagner’in en eğitimli hücum birliklerini saldırıya atıyor.” İfadelerini kullandı.

Rus güçleri son haftalarda şehrin doğusundan ve batısından kademeli olarak ilerlediği için Ukrayna ordusu Bakhmut şehrine erişim sağlamakta güçlük çekiyor.


Syrskyi, “Bakhmut için verilen mücadelede askerlerimiz sayısız mücadele, cesaret ve kahramanlık örneği gösteriyor.” diye ifade etti.


Ukraynalı yetkililer son haftalarda Bakhmut’un etrafındaki savaşın artan yoğunluğuna dikkat çekti.


Pazartesi günü Başkan Volodymyr Zelensky, şehri savunma girişimlerinin “Giderek daha zorlu hale geldiğini” ifade ederken, 28. Ayrı Mekanize Tugay komutanı Albay Yuriy Madyar, oradaki durumu “Son derece zor” olarak nitelendirdi.


Editör: Bilge Dua KÖSEN

Kaynak: CNN World

bottom of page