top of page

Siyahi Amerikalıların Tarihini Anma Ayı

Siyahi Tarih Ayı, Afrikalı Amerikalıların başarılarının yıllık bir kutlaması ve ABD tarihindeki merkezi rollerini tanıma zamanıdır. Afro-Amerikan Tarih Ayı olarak da bilinen etkinlik, ünlü tarihçi Carter G. Woodson ve diğer önde gelen Afrikalı Amerikalıların beyni olan Siyahi Tarih Haftasında doğdu. 1976'dan beri her ABD başkanı resmi olarak Şubat ayını Siyahi Tarih Ayı olarak belirlemiştir. Kanada ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere dünyanın diğer ülkeleri de Siyahi tarihi kutlamaya bir ay ayırıyor.


Siyahi Tarih Ayının Kökenleri

Siyahi Tarih Ayı'nın hikayesi 1915'te, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki köleliğin On Üçüncü Değişikliğin kaldırılmasından yarım yüzyıl sonra başlıyor.

O Eylül ayında Harvard eğitimli tarihçi Carter G. Woodson ve önde gelen bakan Jesse E. Moorland, Siyah Amerikalıların ve diğer Afrika kökenli halkların başarılarını araştırmaya ve teşvik etmeye adanmış bir kuruluş olan Afro-Amerikan Yaşamı ve Tarihi Araştırmaları Derneği'ni (ASNLH) kurdu.

Bugün Afro-Amerikan Yaşamı ve Tarihi Araştırmaları Derneği (ASAALH) olarak bilinen grup, 1926'da ulusal bir Afro-Amerikan Tarihi haftasına sponsor oldu ve Şubat ayının ikinci haftasını Abraham Lincoln ve Frederick Douglass'ın doğum günlerine denk gelecek şekilde seçti. Etkinlik, ülke çapındaki okullara ve topluluklara yerel kutlamalar düzenleme, tarih kulüpleri kurma ve performanslar ve konferanslar düzenleme konusunda ilham verdi.

Takip eden o yıllarda, ülke genelindeki şehirlerin belediye başkanları, Afro-Amerikan Tarihi Haftasını tanıyan yıllık bildiriler yayınlamaya başladı. 1960'ların sonlarında, kısmen sivil haklar hareketi ve Siyahi kimliğine dair artan farkındalık sayesinde, Afro-Amerikan Tarih Haftası birçok üniversite kampüsünde Siyahi Tarih Ayı'na dönüştü.

Başkan Gerald Ford, 1976'da Siyahi Tarih Ayını resmen tanıdı ve halkı ‘Siyahi Amerikalıların tarihimiz boyunca her çaba alanındaki çoğu zaman ihmal edilen başarılarını onurlandırma fırsatını yakalamaya’ çağırdı.

Bugün Siyahi Tarih Ayı, katkılarını ve Harriet Tubman, Sojourner Truth, Marcus Garvey, Martin Luther King Jr., Malcolm X ve Rosa Parks gibi aktivistlerden ve sivil haklar öncülerinden endüstri, politika, bilim, kültür ve daha fazlasındaki liderlere kadar ABD tarihi ve toplumundaki Afrikalı Amerikalıların mirasını onurlandırma zamanıdır.

Siyahi Tarih Ayı 2023 Teması

1976'dan beri her Amerikan başkanı Şubat ayını Siyahi Tarih Ayı olarak belirledi ve belirli bir temayı onayladı.

Bu yılın Siyahi Tarih Ayı teması ‘Siyahi Direniş’, Afrikalı Amerikalıların, ülkenin ilk günlerinden bu yana, Afrikalı Amerikalıların, özellikle linç, ırkçı pogromlar ve polis cinayetlerinden oluşan ırkçı terörizm gibi her türden tarihi ve devam eden baskıya nasıl direndiğini araştırıyor.Kaynak: History

Editör: Selin Yüzüncüoğlu

bottom of page