top of page

Türkiye büyük deprem için “gecikmişti”. Nasıl tahmin edemeyiz?Pazartesi sabahı erken saatlerde Türkiye’nin güneydoğusunda, Suriye sınırı yakınlarında 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sonrasındaki artçı sarsıntılar, zaten hasar görmüş binaları yerle bir etti. Ölenlerin sayısı hızla binlere ulaştı.

Birçok bilim adamı, gezegendeki sismik olarak daha aktif bölgelerden biri olan bu bölgenin, bu büyüklükte bir deprem için “gecikmiş” olduğunu söylüyor.

Ancak Birleşik Devletler Jeoloji Kurumu (ABD Jeolojik Araştırma), bu bölgedeki bir noktada büyük bir deprem beklenmesine rağmen, hiçbir bilim adamının “büyük bir depremi öngöremediğini” söylüyor. “Nasıl olduğunu bilmiyoruz ve yakın gelecekteki herhangi bir zamanda da nasıl olacağını bileceğimizi zannetmiyoruz. BDJK bilim adamları, yalnızca belirli bir bölgede belirli bir yıl içinde önemli bir deprem meydana gelme olasılığını (tehlike haritamızda gösterilmekte) hesaplayabilirler. ”En ümit verici deprem modelleri bile yalnızca saniyelik uyarılar verir.


Bu bölümde sunucu Emily Kwong, jeolog Wendy Bohon ve UHR (ulusal halk radyosu) (NPR- National Public Radio) bilim muhabiri Geoff Brumfiel ile deprem tahmininin neden bu kadar zor bir problem olduğunu ve en başta onları tespit etmenin arkasındaki bilimi konuşuyor.


Editör: Bilge Dua KÖSEN

bottom of page