top of page

Çinli Tencent, ChatGPT Benzeri Ürün Kaynakları Geliştirmek İçin Ekip Kuruyor

Konuya aşina olan iki kişinin Reuters'e verdiği bilgiye göre Çinli internet devi Tencent Holdings, ChatGPT benzeri bir sohbet robotu üzerinde çalışacak bir geliştirme ekibi kurdu.

ChatGPT'nin anında mantıklı metin blokları oluşturma konusundaki esrarengiz yeteneği, dünya çapında arkasındaki “üretken yapay zeka” adı verilen teknolojiye büyük bir ilgi uyandırdı.

Microsoft destekli OpenAI, Çin'deki kullanıcıların sohbet robotuna erişmek için hesap oluşturmalarına izin vermese de programın arkasındaki açık yapay zeka modelleri nispeten erişilebilir ve Çin’deki tüketici teknolojisi uygulamalarına giderek daha fazla dahil edilmekte.

Alibaba Group ve Baidu Inc dahil olmak üzere birçok Tencent rakibi de kendi teklifleri üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Medyaya konuşma yetkisi olmayan ve kimliğinin açıklanmasını istemeyen kişiler Tencent'in "HunyuanAide" olarak adlandırılacak ürününün, şirketin "Hunyuan" adlı yapay zeka eğitim modelini içereceğini söyledi.

Yorum yapması istenen Tencent, ChatGPT aracı teknolojisi üzerinde araştırma yürüttüğüne dair 9 Şubat'ta yaptığı açıklamayı yineledi.

Haber, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın Cuma günü ChatGPT benzeri teknolojinin potansiyelini gördüğünü ve yapay zekanın Çin toplumuna ve ekonomisine entegrasyonu için uğraşacağını söylemesinin ardından geldi.

South China Morning Post'a göre Tencent'in Hunyuan AI modeli, Kasım ayında bir bilgisayarın Çince metni anlama ve yanıtlama yeteneğini değerlendirmek için kullanılan bir dizi görev olan Çince Dil Anlama Değerlendirme (CLUE) testinde aldığı puanla rekor seviyeyi gördü.

Bu aynı zamanda testin üç yıl önce yapılmasından bu yana ilk kez bir yapay zeka modelinin CLUE’de insanlardan daha iyi puan aldığını gösteriyor.

"HunyuanAide" ekibinin kurulduğunu ilk olarak yerel medya kuruluşu 36Kr bildirdi.


Kaynak: Reuters

Editör: Selin Yüzüncüoğlu

bottom of page