top of page

TikTok, Şeffaflık Baskılarının Sonucunda Verilerini Daha Fazla Araştırmacıya Açacak

Sosyal medya uygulaması, ABD’deki kâr amacı gütmeyen akademik kuruluşlardaki araştırmacılarla artık veri paylaşacak.


Daha şeffaf olabilmek adına, TikTok; artık içerik ve hesaplarla ilgili herkese açık verileri daha fazla akademik araştırmacıyla paylaşacak.


Salı günü, popüler video uygulaması , ABD’deki kâr amacı gütmeyen akademik kuruluşlarla çalışan araştırmacıların inceleme API’sini (Application Programming Interface) kullanması için başvuruları kabul ettiğini duyurdu. TikTok daha önce inceleme API’sini paylaştığını beyan etse de başlarda sadece uygulamanın İçerik ve Güvenlik Danışma Kurulundaki bir grup uzmanın erişimine açıktı.

Fotoğraf: Solen Feyissa / Pixabay

TikTok internet sitesinde, nihayet, verilerin küresel çapta araştırmacılar tarafından kullanılabileceğini duyurdu. ABD dışı kuruluşlardaki araştırmacılar şu anda verilere erişim için başvuru yapabilseler de, proje, ABD dışı bölgeleri de kapsayana kadar başvuruları işleme alınmayacak.


Bu, TikTok’un ABD’deki artan denetlemelerle karşı karşıya kalmasının ardından şeffaflığını artırmak için attığı adımlardan sadece biriydi. Politikacılar ve diğer yetkililer, Çinli ByteDance şirketine ait video uygulamasının ABD’deki kullanıcıların verilerine Çin hükümetinin erişebilmesi de dahil olmak üzere milli güvenlik sorunu oluşturabileceğinden endişelendiklerini dile getirdi. ABD’deki bazı eyaletler uygulamayı devlet kontrolündeki cihazlardan ve ağlardan yasakladı.


TikTok, kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmadığını defalarca dile getirdi ve geçtiğimiz yıl ABD verilerini, ABD merkezli bulut sunucularında saklamak için Oracle ile ortaklık kurdu.


TikTok’un API’sine erişmek isteyen araştırmacıların başvurularının onaylanması için “.edu “ e-posta adresine sahip geliştirici hesabı oluşturmaları gerekiyor.


Editör: Bilge Dua Kösen

Kaynak: CNET

bottom of page