top of page

Hükümet, deprem eleştirilerini kesmek için Twitter’ı kısıtladı!

Güncelleme tarihi: 13 Şub

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin afetle başa çıkma yöntemini eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle Türk polisi Pazartesi günü yaşanan depremden bu yana çok sayıda insanı gözaltına aldı.


Bu hafta gerçekleşen amansız depreme hükümetin müdahalesine karşı çevrim içi eleştirilerin çoğalmasıyla, Çarşamba günü başlıca telefon operatörlerinde Twitter erişimi kesildi.

Fransız basını Türkiye sosyal medya ağına erişemedi. Kullanıcıların konumunu gizleyen VPN hizmetlerini kullanarak erişmek hala mümkündü.

netblocks.org sosyal medya denetimcisi, "Türkiye'deki birden fazla internet sağlayıcısında" Twitter'ın kısıtlandığını söyledi.


Denetimci ayrıca “Türkiye’nin ulusal acil durum ve güvenlik vakaları esnasında sosyal medya kısıtlamaları konusunda derin bir geçmişi var,” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin afetle başa çıkma yöntemini eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle Türk polisi Pazartesi günü yaşanan depremden bu yana çok sayıda insanı gözaltına aldı.Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Foto: AA


Pazartesi günü gerçekleşen 7.8 büyüklüğündeki sarsıntı ve artçı depremler Türkiye'nin güneydoğusunda ve Suriye'nin bazı bölgelerinde en az 11.200 kişinin ölümüne sebep oldu.

Türkiye’de sosyal medya, illerinde arama kurtarma çalışmalarının yapılmamasından yakınan kişilerin paylaşımlarıyla doldu.


Twitter erişim kısıntısı, Erdoğan en çok etkilenen illerden ikisini gezerken geldi.

Yetkililer, hizmet kısıntısına dair hiçbir doğrudan açıklamada bulunmadı.

Ancak Erdoğan'ın yirmi yıllık iktidarını uzatmaya çalışacağı pek önemli 14 Mayıs seçimleri öncesinde yanlış bilgi yaymakla ilgili defalarca uyarı vermişlerdi.


Kaynak: The Economic Times

Editör: Zeynep Erva Şahin

bottom of page