top of page

Yeni Tedavi, Felçli İnsanlara Bir Miktar Hareketlilik Kazandırabilecek

Doktorlar ve bilim insanlarıyla çevrili bir muayene odasında oturan Heather Rendulic, dokuz yıl önce 20'li yaşlarının başındayken bir dizi felç geçirmesinden bu yana ilk kez sol elini açtı.

Rendulic, “Bunu tekrar yapabilmek benim için inanılmaz bir duyguydu. Bu mümkün olduğunu düşündüğüm bir şey değildi” diyor.

Ancak araştırmacıların 20 Şubat'ta Nature Medicine'de yayınlanan haberine göre, cerrahi olarak yerleştirilen bir cihaz omuriliğine elektrik darbeleri gönderdikten hemen sonra, Rendulic sadece elini açamadı, aynı zamanda kol hareketliliğinde başka belirgin gelişmeler de gösterdi. Pittsburgh Üniversitesi'nden bir sinirbilimci olan Marco Capogrosso, 15 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısında ‘Hepimiz ağlamaya başladık. Bunun bu kadar hızlı çalışabileceğini gerçekten beklemiyorduk’ dedi.

Bu yaklaşım, omurilik yaralanmaları nedeniyle felç olan hastalar için yakın zamanda kullanılana benzemektedir. Ekip, üst vücut felci geçirenlere gönüllü hareketi geri kazandırmak için umut verici yeni bir tekniği temsil ettiğini söylüyor.

Beynin bazı bölümlerine kan akışı kesildiğinde inme meydana gelmektedir ve genellikle hareket, konuşma ve görme ile ilgili kısa veya uzun vadeli sorunlara neden olur. İnme, felcin önde gelen ve genellikle yeterince takdir edilmeyen bir nedenidir; Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde 5 milyon insan inme nedeniyle sinirlerinde bir tür yetersizlik yaşıyor. Fizik tedavi bazı iyileştirmeler sağlasa da, bu hastaların uzuvlarının ve yaşamlarının tam kontrolünü yeniden kazanmalarına yardımcı olacak hiçbir tedavi yoktur.

İnmeler, beyin ile omurilik arasındaki bağlantının zarar görmesi nedeniyle felce neden olur; beyin omuriliğe belirli kasları hareket ettirmesini söylemeye çalışır, ancak mesaj karışıktır.

Böylece ekip, spinal anestezik enjeksiyonları için halihazırda var olan tekniklerden yararlanarak, oradaki sinirleri uyarmak için omurilik boyunca yerleştirilebilecek elektrikli bir cihaz icat etti. Rendulic, bu uyarımın, hiçbir şekilde zarar vermediğini ve bir titreşim gibi geldiğini söylüyor.

Pittsburgh'daki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde mühendis ve sinirbilimci olan Douglas Weber, düzenlediği basın toplantısında, cihazdaki elektrotları duyusal sinirlerle hizalayarak, ‘inme nedeniyle zayıflayan kasların aktivasyonunu artırabiliriz’ dedi. Bu elektrotlardan gelen darbeler, beyinden gelen sinyalleri güçlendirmeye çalışır, kasları harekete geçiren duyusal sinirleri uyarır ve hastalara istemli vücut kontrolünü geri kazandırır.

Rendulic ve çalışmadaki diğer hasta, cihaz açıkken bir spiral çizme, kilit açma ve çorba kutusunu kavrama ve kaldırma dahil olmak üzere hareketlilik görevlerinde gelişme gösterdi. Sürekli elektrik stimülasyonu tedavi seansları, günde dört saat, haftada beş gün, 29 gün boyunca yapıldı ve iyileştirmeler, tedavi durdurulduktan sonra dört hafta kadar devam etti. Pittsburgh Üniversitesi'nden bir sinirbilimci olan Elvira Pirondini, düzenlediği basın toplantısında, bu durumun araştırmacıları, tedavinin yoğun fiziksel eğitimle birleştirilmesi durumunda daha da güçlü sonuçlar elde edebilecekleri konusunda iyimser kıldığını söyledi.

O ve ekibin geri kalanı, cihazı diğer hastalarla aktif olarak test ediyor ve ayrıca fiziksel antrenmanla eşleştirmenin sonuçları iyileştirip iyileştiremeyeceğini araştırıyor. Araştırmacılar, implante etme ameliyatı minimal invaziv ve rutin olduğu için yaygın olarak erişilebilir olacağını ve prosedürün değerinin açıkça gösterilebileceğini umuyor, bu da sigorta şirketlerini bunu karşılamaya ikna etmek için önemli.

Çalışmaya dahil olmayan UCLA nöroloğu Bruce Dobkin, tedavinin ciddi hareket bozukluğu olan hastalarda işe yaramayacağını söylüyor. Ancak, diğer tedavilerle kombinasyon halinde, daha orta derecede felçli inme hastalarının ‘iyileşmesini en üst düzeye çıkarmaya çalışmak için ‘yeni bir araç’ işlevi görebilir.

Rendulic, inmenin neden olduğu felci tedavi etmek için omurilik stimülasyonunu kullanmanın kanıtlanmış potansiyeli, ona gelecek için umut veriyor. ‘Bunun geniş çapta erişilebilir olmasını gerçekten umuyor ve dua ediyorum, çünkü bunun pek çok hayatı değiştireceğini biliyorum’ dedi.Kaynak: ScienceNews

Editör: Rumeysa Ünlü

bottom of page