top of page

Zipline'ın Yeni Drone'u Havadan Kargo Teslimatı Gerçekleştirecek

Drone teslimat şirketi Zipline, 15 Mart’ta paketleri bir kablo üzerinde indirirken havada durabilen yeni büyük uçak modelini tanıttı. Bu girişim ilk nesil sisteme kıyasla çok daha fazla müşteriye ulaşmak üzere tasarlandı.

Güney San Francisco merkezli şirket, yeni ortaya çıkan ancak potansiyel olarak önemli olan drone dağıtım pazarında sessizce önemli bir oyuncu haline geldi. Küçük uçaklara benzeyen ilk nesil uçağıyla 2016'dan bu yana 500.000'den fazla teslimatı tamamladı. Bu teslimatların çoğu Ruanda ve Gana'daydı ancak şirketin Utah, Arkansas ve Kuzey Carolina'da da operasyonları bulunuyor.

Platform 2 adı verilen yeni insansız hava aracı, ABD operasyonlarının kentsel ve banliyö bölgelerinde daha pratik ve ekonomik olacak şekilde genişletilmesine yardımcı olacak. Zipline'ın Platform 1'i verimli bir sabit kanat tasarımına sahipti ancak bir paketi yaklaşık iki park yeri büyüklüğündeki bir alana paraşütle indirirken uçmayı bırakamıyordu. Platform 2, paketleri garaj yollarına, kaldırımlara veya diğer açık alanlara fırlatmak için kompakt bir ‘droidi’ yaklaşık 100 metre aşağı indirirken, havada asılı kalmak için yukarı dönük pervanelerle ileri uçuş için sabit bir kanadı birleştiriyor.

Gökyüzünden düşen bir paket ilaç veya bir fincan kahve görmek bilimkurgu gibi görünebilir ancak drone teslimatı testler yayıldıkça ve operasyonlar geliştikçe bu yıl milyonlarca kişiye ulaşacak. Dronlar, teslimatları kamyonlardan daha hızlı ve daha düşük karbondioksit emisyonuyla evlere ulaştırmasıyla e-ticaret devi Amazonun’un teşvik ettiği anlık memnuyet kültürü için en uygun araç.

Zipline'ın havacılık düzenleme işleri lideri Okeoma Moronu yaptığı açıklamada, “Sistemimize bizi dünya çapında milyarlarca insana ulaşmaya hazırlayan teknolojiyi ekliyoruz. Yeni nesil platformumuz, daha karmaşık ortamlara ve daha yoğun nüfuslu alanlara güvenli bir şekilde uçmak için gereken hassasiyetle çalışmamızı sağlayacak” dedi.

Yeni dronları kullanmayı planlayan müşteriler arasında; yiyecek sağlamak için Sweetgreen, eczanesinde daha fazla reçete sunmak için Michigan Üniversitesi Tıp Merkezi, Utah'ın Salt Lake City bölgesinde reçete sunmak için Intermountain Health, reçeteleri ve tıbbi cihazları laboratuvar ve tıbbi tesisler ağı etrafında taşımak için MultiCare Sağlık Sistemi ve başkenti Kigali'deki evlere, otellere ve tıbbi tesislere teslimatlar için Ruanda hükümeti bulunmaktadır.

Kablolar daha önce Google'ın ana şirketi Alphabet'in drone teslimat bölümü olan Wing'in drone'ları gibi yerlerde kullanılmıştı. Ancak Zipline'ın droidi yağmurda, karanlıkta ve kuvvetli rüzgarlarda bile yalnızca yaklaşık 2 metre genişliğinde daha küçük bir teslimat alanına izin vermek için üç pervaneye sahip. Bu insansız hava aracı teslimatlarının çok daha fazla ev ve binaya ulaşmasının önünü açıyor.

Zipline, rakiplerinin kullandığından daha uzun bir kabloyla dronun yalnızca hışırdayan yapraklar kadar gürültü çıkardığını belirtti. Gürültü kritik bir konu. Öyle ki bazı Arizonalılar, bir Walmart insansız hava aracı teslimat projesinde gürültülü insansız hava araçlarından şikayet etmişlerdi. Ancak bu güvenlik, mahremiyet, maliyet ve düzenleyici onayların yanında sadece bir zorluk.


“Zips” Test Dronları Yolda

Zipline bu yıl içinde 10.000 uçuşluk bir test programına başlayabilmesi için ‘Zips’ olarak da adlandırılan 100 Platform 2 uçağından ve droidlerden oluşan bir filo inşa ediyor. İlk müşteri teslimatları 2024'ün başlarında bekleniyor. Daha uzun menzilli teslimat kurulumları için Platform 1 insansız hava araçları kullanılmaya devam edecek. Zips ayrıca havacılık jargonunda bir operatörün görsel görüş hattının ötesinde gerçekleşen uçuşlar için Federal Havacılık İdaresi onayı için çalışıyor. Bu, pilot testlerin ötesine geçmek için önemli bir adım.

Zipline'ın ikinci nesil insansız hava araçları, üstü sarılmış bir market poşeti büyüklüğünde 3 ila 4 kiloluk bir yük taşıyabiliyor. Bu Zipline'ın ilk teslimat kullanımı olan tıbbi ürünlerin yanı sıra restoran yemekleri, paketlenmiş ürünler, bakkaliye ve diğer küçük ürünler için de kullanışlıdır.

Zipline, drone'nun bir teslimat merkezinden 10 mile kadar uçabileceğini ancak daha uzun uçuşların 24 mile ulaşabileceğini belirtti.

Zipline mühendislik şefi Jo Mardall, “Zipline'ın yeni nesil platformu, restoranlar, mağazalar ve depolar gibi çeşitli yerlere yayılmış birçok rıhtımdan oluşan noktadan noktaya bir ağ olarak çalışıyor. Zip'ler ister şarj etmek ister başka bir sipariş almak olsun otomatik olarak en mantıklı olan bir bağlantı istasyonuna yönlendirilir. Zipline'ın yazılımı otomatik olarak ağın eşit şekilde dağıtılmasını ve Zip'lerin en çok ihtiyaç duyulan yere gitmesini sağlar.’ dedi.


Kaynak: CNET

Editör: Selin YÜZÜNCÜOĞLU

bottom of page